Freyddən Lakana PSİXOANALİZ – pdf

Freyddən Lakana PSİXOANALİZ, türkçə

Freyddən Lakana PSİXOANALİZBeş yılı aşan bir aradan sonra yapılan bu ikinci baskıda bazı bölümleri düzeltme, bazı çevirilerle kitabı destekleyip genişletme gereğini duydum.

Bu yeni baskıya ilave ettiğim metinler Lakanı daha çok felsefi, edebi ve genel olarak insanbilimleri açısından inceliyor. Lacanın en az psixoanaliz kadar etkili olduğu bu alanların daha iyi tanınmasının faydalı olacağını düşündüm. Buna karşılık özellikle Lakandan sonra gelişen psikanalitik kımları değerlendirmeye alma gereyini duymadım.

loading...

Kitabın birinci bölümünü ise tamamen değiştirdim. Bu bölümde, ilk baskıda olduğu gibi eleştirel bir tavırla psixoanalizə yaklaşmaya çalıştım, ama bu defa ona daha anlayışlı bir şekilde bakmaya yöneldim. Aradan geçen yılların, bugün “pozitivist” olarak nitelemekte sakınca görmediğim katı yönlerimi törpülemiş olduğunu fark etmek, yıllarca “epistemoloji mi? ontoloji mi” tartışması yaptığımız dostlarımı sevindireceğini umduğum kadar sevindirdi beni de.

Geniş ölçüde Lacana yönelmiş bu kitapta, onunla ilgili bölümlerde önemli bir değişiklik yapmaya yönelmedim. Çünki ilk olarak bu kitap Lacana giriş bakımından mütevazı bir denemedir, bunu daha fazla zorlamanın gereği yok diye düşünüyorum.

Saffet Murat Tura

Kitabı yükləmək üçün linkə basın 

loading...

Bunlarıda bəyənə bilərsiniz ...